Wednesday, August 27, 2008

HOW THEY ALL DID: A Summary of Irish Results

BADMINTON
Scott Evans, r1 lost to Marc Zweibler (Ger) 18-21, 21-18, 19-21.
Chloe Magee, r1, bt Kati Tolmoff (Est) 18-21, 21-18, 21-19; r2 lost to Jaeyou Jun (Kor) 12-21, 14-21.

BOXING
John Joe Nevin, bantam, r1 bt Abdelhaum Ourradi (Alg) 9-4; r2 lost to Badal Uugar Enkbhat (Mon) 2-9
Paddy Barnes, lt fly, bye, r2 bt Jose Luis Meza (Ecu)14-8; qf bt Lukasz Maszczyk (Pol) 11-5; sf lost to Shiming Zou (Chn) 0-16; bronze.
John Joe Joyce, lt wlt, r1 bt Gyula Kate (Hun) 9-5; r2 lost to Felix Diaz 11-11(ref's dec).
Darren Sutherland, mdlwt, bye, r2 bt Nabil Kassel (Alg)21-14 (rsc); qf bt Alfonso Blanco Parra (Ven) 11-1; sf lost to James DeGale (Gbr)3-10; bronze.
Kenneth Egan, lt hvy rd 1 (rd of 32) bt Julius Jackson (Isv) 22-1; r2 bt Bahram Muzaffer (Tur) 10-2; qf bt Washington Silva (Bra) 8-0; sf bt Tony Jeffries (Gbr) 10-3; final, lost to Xiaoping Zhang (Chn), 7-11; silver.

CANOEING
Eoin Rheinisch K1; qual - 1st run 18th, 88.52; 2nd run 87.81 (total 176.33); 15th. Sf 10th 88.85; final 4th 88.06 (176.91 total).

CYCLING
David O'Loughlin, 4000m individual pursuit, qual rd, 11th, 4:26.102.
Road race - Nicolas Roche, 64th, 6:34.26; Philip Deignan 81st 6:39.42
Robin Seymour, mountain biking, dnf.
Also:
Wendy Houvenaghel (GBR) 3000m individual pursuit, qual rd, 1st, 3:38.443; r1h4, bt Lada Kozilkara (Cze) 3:27.829; final, 2nd, 3:30.395; silver.

EQUESTRIAN
Three-Day Eventing
Capt Geoff Curran; Kilkishen
Niall Griffin; Lorgaine
Louise Lyons; Watership Down
Austin O'Connor; Hobby Du Mee
Patricia Ryan; Fernhill Clover Mist;
8th, 276.10.

Reserve:
Sacha Pemble; Hyanie d'Aubrie and I've Been Dun

Show-jumping
Denis Lynch, Lantinus, qual r1, eq 13th, 1 ft; qual r2, eq 4th, 1 ft; dsq (doping offence)
Reserve:
Cian O'Connor, Complete

FENCING
Siobhan Byrne, sabre, r1, lost to Irena Wieczowska (Pol) 8-15

ROWING
Men's heavyweight four (Sean O'Neill, Jonno Devlin, Sean Casey, Cormac Folan), r1h3, 3rd, 6:02.85, sf1, 6th 5:58.14; B final, 4th 6:07.97; 10th overall.
Men's lightweight four (Paul Griffin, Richard Archibald, GearĂ³id Towey, Colin Moynihan, res Richard Coakley) r1h3 4th, 5:52.32; rep 1 1st 6:21.79; sf2, 4th, 6:13.85; B final (Coakley in for Towey) 4th 6:06.02; 10th overall.
Also:
Richard Chambers (GBR) h1, 2nd 5:52.38; sf2, 3rd 6:08.75; final 5th, 5:52.12.
Alan Campbell, single sculls (GBR) r1h5, 1st 7:14.98; qf1 2nd 6:52.74; sf2, 2nd 7:05.24; final 5th, 7:04.47.

SAILING
Tim Goodbody, Finn, (22nd), 13th,15th,15th,17th,16th,21st,15th; 21st.
Gerald Owens/Phil Lawton, 470; 22nd, 1st, 17th, 15th, 1st,(25th), 21st, 15th, 13th, 24th; 16th
Ciara Peelo, women's Laser Radial, 23rd, 17th, 15th, 7th, 13th, 24th, (25th)18th, 10th; 20th.
Peter O'Leary/Stephen Milne, Star, 6th, 12th, 7th, 10th, 12th, (13th), 13th, 8th, 11th, 12th; 13th .

SHOOTING (Clay Targets)
Derek Burnett, Olympic trap, 29th, 110x125

SWIMMING
Andrew Bree, 100m breaststroke, r1ht5, 2nd, 1:01.76; 30th overall. 200m breaststroke r1h4, 1st, 2:10.9; sf1, 5th, 2:10.16; 12th oa. 200m im, dns.
Melanie Nocher, 200m fs, r1h2, 7th, 2:04.29; 43rd oa. 200m backstroke r1ht2, 1st 2:12.29 (IR); 20th.
Aisling Cooney, 100m backstroke, r1h7, 7th 1:02.50; 31st.

TRACK AND FIELD ATHLETICS
MEN -
Paul Hession, 200m, r1h6, 3rd, 20.59; r2h4, 1st 20.32, sf1, 5th, 20.38; 10th overall.
David Gillick 400m,r1h7, 4th, 45.83; 29th overall.
Thomas Chamney, 800m, r1h1, 5th, 1:47.66; 35th overall.
Alistair Cragg 1500m, r1h2 8th, 3:44.90; 39th overall. 5000m, r1h1, 6th 13:38.57; final dnf.
Martin Fagan marathon, dnf
Robert Heffernan 20k walk, 8th, 1:20.36
Jamie Costin 50k walk, 44th, 4:15.16.
Colin Griffin 50k walk,dsq.
WOMEN -
Michelle Carey, 400m hurdles, r1h2, 7th, 57.99; 25th overall.
Joanne Cuddihy 400m, r1h4, 6th, 53.32; 39th overall.
Derval O'Rourke 100m hurdles, r1h1, 6th, 13.22; 28th overall.
Roisin McGettigan steeplechase, ht 2, 2nd, 9:28.92 (SB); final, 14th, 9:55.85.
Fionnuala Britton steeplechase, ht 1, 10th, 9:43.57 (SB); 27th overall.
Eileen O'Keeffe hammer, gp B, 10th (62.53, 62.05, 67.66); 23rd overall.
Olive Loughnane 20k walk, 7th, 1:27.45.
Pauline Curley, marathon, 63rd, 2:47.16

TRIATHLON
Emma Davis, 37th, 2:06.28.

No comments: